Medzinárodná hokejová federácia

Informácie

Formát turnaja

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov je turnaj organizovaný každoročne zvyčajne v apríli Medzinárodnou hokejovou federáciou, môžu sa ho zúčastniť hráči mladší ako 18 rokov.

Prvým organizátorom bolo Fínsko v roku 1999, na Slovensku sa hrali MS do 18 rokov v roku 2002 – v mestách Trnava a Piešťany.

10 tímov je rozdelených do dvoch základných skupín. Najlepšie štyri tímy z každej skupiny sa kvalifikujú do štvrťfinále, ktoré sa bude hrať krížovým systémom. Víťazi skupín sa stretnú s tímami z druhej skupiny, ktoré skončili na štvrtom mieste. Tímy, ktoré sa umiestnia na druhom mieste, potom vyzvú súperov z tretej pozície. 1A – 4B, 2A – 3B, 1B – 4A, 2B – 3A. Víťazi štvrťfinále postupujú do semifinále.

Semifinálové dvojice: víťaz 1A – 4B vs. víťaz 2B – 3A, víťaz 1B – 4A vs. víťaz 2A – 3B.

Oba semifinálové zápasy sa odohrajú na Zimnom štadióne mesta Poprad. Víťazi semifinále postupujú do finále, kde sa bude bojovať o zlato, porazení semifinalisti budú hrať o bronz.

SKUPINA O UDRŽANIE

Dva posledné tímy zo základnej skupiny sa stretnú v zápasoch o udržanie. Víťaz seriálu týchto stretnutí bude hrať na MS do 18 rokov v roku 2018, zatiaľ čo porazený je odsunutý do divízie I skupiny A.

TROJBODOVÝ SYSTÉM

• 3 body pre víťaza zápasu v riadnom hracom čase
  • 1 bod pre oba tímy v prípade nerozhodného stavu v riadnom hracom čase
  • 1 bod naviac pre víťaza päťminútového predĺženia, v prípade nerozhodného stavu potom samostatných nájazdov
  • 0 bodov pre porazeného v riadnom hracom čase

SYSTÉM PREDLŽOVANIA

V prípade, že zápas skončí nerozhodne v riadnom hracom čase, na rad prichádza päťminútové predĺženie. Tímy si na predĺženie vymenia strany. Zápas sa skončí v prípade, že päťminútové predĺženie uplynie, alebo jeden z tímov strelí gól a stane sa víťazom stretnutia. Pokiaľ ani jeden z tímov nedá gól, na rad prídu samostatné nájazdy. Všetky predĺženia akýchkoľvek zápasov IIHF sa hrajú v zložení troch hráčov na každej strane a s jedným brankárom.

Systém predĺženia v zápasoch play-off:

• V prípade nerozhodného výsledku v riadnom hracom čase vo štvrťfinále, semifinále a v zápase o tretie miesto sa odohrá desaťminútové predĺženie.
  • Tímy si na predĺženie vymenia strany.
  • Predĺženie sa hrá v zložení štyroch hráčov na každej strane a s jedným brankárom.
  • Tím, ktorý dá počas tohto predĺženia gól, sa stáva víťazom stretnutia.
  • V zápase o zlato nasleduje dvadsaťminútové predĺženie, pred ktorým bude pätnásťminútová prestávka určená na úpravu ľadovej plochy.
  • Tímy si aj v tomto prípade vymenia strany.
  • Predĺženie sa hrá v zložení piatich hráčov na každej strane a s jedným brankárom
  • Pokiaľ počas predĺženia nedá ani jeden z tímov víťazný gól, nasledujú samostatné nájazdy, ktoré rozhodnú o víťazovi stretnutia.

SYSTÉM SAMOSTATNÝCH NÁJAZDOV

Pokiaľ v predĺžení nedá ani jeden z tímov víťazný gól, nasledujú samostatné nájazdy podľa nasledujúcich pravidiel:

• Samostatné nájazdy prevedú traja strelci z každého tímu, kým nepadne gól. V prípade play-off a zápasu o zlato sú to piati.
  • V prípade, že po týchto troch (piatich) nájazdoch bude stav skóre stále vyrovnaný, budú samostatné nájazdy pokračovať po jednom pokuse na každej strane. Tie-breaku sa môže zúčastniť každý hráč, teda aj ten, ktorý už má nájazd za sebou.
  • Jeden hráč môže previesť samostatný nájazd v tie-breaku aj niekoľkokrát za sebou.
  • Iba rozhodujúci gól sa bude počítať do konečného výsledku stretnutia.
  • Samostatné nájazdy budú na oboch stranách ľadu. Predtým prejde ľad suchou úpravou.
  • Žreb určí začínajúci tím v samostatných nájazdoch. Víťaz žrebu si môže určiť, či začne on, alebo súper.
  • Vylúčený hráč, ktorého trest nevypršal pred koncom predĺženia, sa nemôže zúčastniť samostatných nájazdov. Musí zostať na trestnej lavici, alebo odísť do priestoru šatní.
  • Určený hráč musí nájazd previesť. Nahradený môže byť len v prípade zranenia alebo trestu.
  • Náhradník prevedie samostatný nájazd ako posledný v poradí.
  • Brankár sa postaví do bránky, ktorú mu určí rozhodca. Brankári z každého tímu sa môžu striedať po každom samostatnom nájazde.
  • Hráči oboch tímov robia samostatné nájazdy v striedavom poradí do momentu, kedy padne rozhodujúci gól.

POSTUPOVÝ SYSTÉM ZO SKUPÍN

V prípade, že v základnej skupine získajú dva tímy rovnaký počet bodov, stretnú sa vo vzájomnom zápase. Do ďalšej fázy turnaja postupuje tím, ktorý v tomto stretnutí zvíťazil.

Vzhľadom na to, že trojbodový system nedovoľuje, aby stretnutie skončilo nerozhodne, je pre stav, v ktorom budú mať tri tímy rovnaký počet bodov, určený nasledujúci postup.

Pokiaľ tri alebo viac tímov dosiahne rovnaký počet bodov, nasleduje postup, z ktorého sa vytvorí ,,miniskupina” z týchto tímov. Tento postup sa opakuje, pokiaľ neostanú dva alebo žiadny tím v rovnakej pozícii. Pokiaľ ostanú dva tímy s rovnakým počtom bodov, rozhodne ich vzájomný zápas.

Krok 1: V ,,miniskupine” tvorenej tímami s rovnakým počtom bodov sa berú do úvahy len body získané zo zápasov medzi tímito tímami. Tímy sú následne zoradené podľa takto získaných bodov.

Krok 2: Pokiaľ by aj potom ostali tri tímy s rovnakým počtom bodov, rozhodne pomer strelených a inkasovaných gólov v zápasoch medzi týmito tímami.

Krok 3: Pokiaľ by aj potom ostali tri tímy s rovnakým počtom bodov a zhodným gólovým rozdielom, rozhoduje vyšší počet strelených gólov.

Krok 4: Pokiaľ by aj potom ostali tri alebo viac tímov s rovnakým počtom bodov, zhodným gólovým rozdielom a rovnakým počtom strelených gólov, pridá sa do ,,miniskupiny” najbližší nasledujúci tím v poradí. V tomto prípade postupuje tím s najlepším výsledkom (1. body, 2. gólový rozdiel, 3. počet strelených gólov) proti tomuto tímu.

Krok 5: Pokiaľ budú tímy stále vyrovnané, počítajú sa vzájomné zápasy tímov v ,,miniskupine” a zápasy s ďalším najlepšie umiestneným tímom mimo skupinu.

Krok 6: Pokiaľ by tímy ostali i naďalej vyrovnané, vezme sa do úvahy ich vstupujúca pozícia do turnaja (poradie IIHF) a podľa toho budú určené postupujúce tímy.

KONEČNÉ PORADIE

Finálový zápas a zápas o bronzové medaily určí konečné poradie prvých štyroch tímov na šampionáte. Tímy vyradené v základných skupinách a porazení v štvrťfinále budú hodnotení na základe predchádzajúcich výsledkov.

Spôsobilosť

Aby sa mohol hráč zúčastňovať akcií IIHF – teda majstrovstiev sveta, olympijského hokejového turnaja a kvalifikácií na tieto podujatia, musí spĺňať nasledujúce podmienky:

- Každý hráč musí figurovať pod hlavičkou IIHF člen národnej asociácie

- Každý hráč musí byť občanom krajiny, ktorú reprezentuje

Získanie novej národnej spôsobilosti:

V prípade, že hráč zmení svoje pôvodné občianstvo, lebo už nadobudol iné a má záujem reprezentovať inú krajinu, musí:

- dokázať, že v posledných dvoch po sebe idúcich rokoch nastúpil v národnej súťaži krajiny, ktorú chce reprezentovať a počas tej doby nehral inde v zahraničí

- mať medzinárodnú prestupovú kartu (ITC), ktorá potvrdzuje prestup do národnej súťaže jeho novej krajiny a ktorá bola schválená s dátumom najmenej štyri roky pred začiatkom súťaže IIHF, v ktorej chce nastúpiť

Zmena národnej spôsobilosti:

Hráč, ktorý sa už zúčastnil IIHF turnaja, môže zmeniť svoji národnú spôsobilosť (iba raz za život), ak:

- je občanom novej krajiny, ktorú si vybral

- je najmenej štyri po sebe idúce roky hráčom v domácej súťaži jeho novej krajiny, ktorú si vybral a nehral za uplynulé štyri roky za iný tím v súťaži IIHF. Počas tohto obdobia neprestúpi do žiadneho iného klubu hrajúceho v cudzej krajine.

- má medzinárodnú prestupovú kartu (ITC), ktorá potvrdzuje prestup do národnej súťaže jeho novej krajiny a ktorá bola schválená s dátumom najmenej štyri roky pred začiatkom súťaže IIHF, v ktorej chce nastúpiť.

Zimný štadión mesta Poprad

Zimný štadión mesta Poprad začali stavať už v roku 1970, no prvých hokejistov privítal na svojom ľade v roku 1973. Štadión prechádzal priebežne malými úpravami. Od roku 2006 do roku 2008 prešiel postupne komplexnou rekonštrukciou, rozmery ľadovej plochy sa zmenšili na 56 x 26 metrov, vymenila sa technológia chladenia, drevené lavice sa vymenili za umelé sedačky, zrekonštruovala sa strecha. Na štadióne sa ďalej uskutočnila rekonštrukcia vstupných priestorov, prednej fasády zimného štadióna, VIP priestorov, kabín, pribudlo moderné osvetlenie. Štadión spĺňa aj prísny reglement KHL. Rekonštrukciou klesla pôvodná kapacita z 5500 na súčasných 4050 miest na sedenie.

Zimný štadión je využívaný predovšetkým na ľadový hokej, okrem domáceho hokejového klubu využívajú štadión aj amatérske hokejové družstvá z regiónu. Štadión je využívaný aj na organizovanie veľkých kultúrno-spoločenských podujatí.

Na popradskom zimnom štadióne je doma druhý najstarší hokejový turnaj v Európe - Tatranský pohár. Zimný štadión mesta Poprad bol v roku 1987 dejiskom športových disciplín Svetovej zimnej univerziády, v roku 1994 sa na štadióne hrali MS v ľadovom hokeji skupiny „C“ vrátane pamätného posledného zápasu, ktorý vďaka víťazstvu 2:1 nad Bieloruskom znamenal postup Slovenska do skupiny „B“. Na klubovej úrovni sa v Poprade hral Pohár federácie, Kontinentálny pohár, zápasy hviezd slovenskej a českej extraligy. V sezóne 2011/12 sa na tomto štadióne hrala 2. najprestížnejšia súťaž na svete – Kontinentálna hokejová liga.

Zimný štadión Spišská Nová Ves

Dejiny štadióna sú spojené s HK Spišská Nová Ves, ktorý patrí medyi najstaršie na Slovensku. 18. decembra 1972 bol klubu oficiálne odovzdaný štadión do užívania.

Akreditácie médií

Deadline akreditácie médií na 2017 IIHF majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi je utorok 4. apríla 2017.

Poprosíme vyplnený akreditačný formulár zaslať na [email protected]. TV, radio a weby, ktoré majú záujem o publikovanie video/audio obsahu prosíme o využitie postupu uvedeného vo formulári.

Novinári majú k dispozícii dva oficiálne media hotely. Všetky potrebné informácie nájdete v akreditačnom formulári.